Planujesz przyjąć do pracy obywatela Ukrainy? Pierwotnie kwestia legalnego zatrudnienia pracownika innej narodowości przeprowadzana była na podstawie zezwolenia lub oświadczenia. Zmiany nastąpiły wraz z wprowadzeniem ustawy z 12 marca 2022 r. Działania te zostały podjęte w celu ułatwienia obywatelom sąsiadującego kraju legalnego pobytu i pracy w Polsce. Co dokładnie się zmieniło i jak wygląda aktualny stan zatrudnienia? Jakie obowiązki leżą w kompetencjach pracodawcy względem pracowników z Ukrainy?

Jako agencja pracy PRADOS przedstawimy Ci najważniejsze do spełnienia kwestie wymagane do zatrudniania pracownika narodowości ukraińskiej. Pomożemy Ci również w wyborze i rekrutacji najodpowiedniejszego na dane stanowisko kandydata w sposób kompleksowy. Wszelkie pytania możesz zadawać przy pomocy formularza. Znajdziesz go na oficjalnej stronie PRADOS lub możesz kierować je bezpośrednio do naszego zespołu, który wyczerpująco udzieli wszelkich odpowiedzi.

Pamiętaj. Jako doświadczona agencja pracy, zajmujemy się całym procesem zatrudnienia pracowników z Ukrainy w sposób kompleksowy. Wszystkie poniższe informacje dot. formalności udostępniamy w formie informacyjnej.

Kwestia prawna i niezbędna w celu zatrudnienia dokumentacja

Dotychczas, najważniejszym dokumentem obywatela zagranicznego starającego się o zatrudnienie, był tytuł pobytowy, orzekający o legalnym pobycie na terenie Polski. Z dniem  24 lutego bieżącego roku, zgodnie z ustawą o pomocy Ukrainie, o zatrudnienie może starać się ludność migrująca bezpośrednio z Ukrainy, po deklaracji pozostania w Polsce na stałe. Wówczas, po zatwierdzeniu przez Straż Graniczną, a następnie Urząd do Spraw Cudzoziemców, Ukraińcy zostają objęci przez ochronę czasową. Trwa ona przez 18 miesięcy do 23 sierpnia 2023 roku – niezależnie od daty rzeczywistego przekroczenia granicy. Prawo to obejmuje również małżonka obywatela Ukrainy, który nie posiada ukraińskiego obywatelstwa, a przybył na terytorium Polski, bezpośrednio z Ukrainy w wyniku wojny.

Praca na podstawie stempla

Odnośnie obywateli Ukrainy, którzy rozpoczęli procedurę ubiegania się o posiadania tytułu pobytowego przed 24 lutym 2022 r., a jeszcze nie są jej posiadaczami  – ich pobyt jest legalny, od dnia złożenia wniosku o udzielenie pobytu czasowego, do momentu pozytywnie rozpatrzonego dokumentu. Zasada ta obejmuje również wnioski ubiegające się o:

  • udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
  • przedłużenie wizy krajowej/Schengen
  • udzielenie zezwolenia na pobyt stały
  • zgody na pobyt rezydenta długoterminowego UE

Potwierdzeniem złożenia i oczekiwania na pozytywne rozpatrzenie w.w. wniosków, stanowi odcisk stempla wojewody w dokumencie podróży obywatela Ukrainy. Uzyskanie go jest równoznaczne z otrzymaniem tytułu pobytowego przez ubiegającego się Ukraińca. Zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatel Ukrainy to także małżonek obywatela Ukrainy, który nie ma ukraińskiego obywatelstwa, jednak przybył do Polski bezpośrednio z terytorium państwa sąsiadującego w wyniku wojny.

Numer PESEL

Kwestię zatrudnienia, a przede wszystkim identyfikacji przyszłego pracownika obywatelstwa ukraińskiego usprawnia numer PESEL, o który może się ubiegać w dowolnym urzędzie gminy – jeśli przybył do Polski po 24 lutym 2022 r. PESEL nadaje emigrantom państwa Ukrainy te same prawa, co obywatelom Polski:

  • umożliwia korzystanie z systemu opieki zdrowotnej;
  • zapewnia dostęp do edukacji;
  • otrzymywanie elektronicznych recept;
  • odprowadzanie podatków i składek.

Dodatkowo ta procedura ułatwia nieomylne i jednoznaczne potwierdzenie tożsamości danego podmiotu. Dzięki czemu okres oczekiwania na wydanie dokumentów z ukraińskich placówek konsularnych nie jest przedłużony – pozwala to na kontynuację niezbędnych do spełnienia działań przy procesie zatrudniania obcokrajowca.

Formalności ze strony pracodawcy

Po stronie pracodawcy leży zgłoszenie nowego pracownika narodowości ukraińskiej w powiatowym urzędzie pracy (bazując na miejscu zamieszkania pracodawcy), w ciągu 14 dni od jego zatrudnienia. Zgłoszenie dokonuje się drogą elektroniczną, za pomocą portalu praca.gov.pl. Procedura dotyczy obywateli Ukrainy, którzy znajdują się na terenie Polski od 24 lutego 2022 roku, oraz emigrantów, przebywających w Polsce legalnie np. na podstawie pobytu czasowego. Dzięki niej pracownik wykonywujący pracę w Polsce ma prawo do swobodnej zmiany pracodawcy oraz uzyskuje ogólny dostęp do rynku pracy dla obywateli Ukrainy na okres 18 miesięcy od 24 lutego 2022 roku.

Informacje niezbędne w zgłoszeniu

O poprawności zgłaszanego do urzędu pracy decyduje zawarcie w nim niezbędnych informacji o pracodawcy cudzoziemca. Obejmują m.in. następujące informacje:

  • informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi;
  • dane osobowe cudzoziemca
  • informacje odnośnie wykonywanej pracy (stanowisko/rodzaj)
  • dane podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi
  • numery identyfikacyjne NIP i REGON lub PESEL
  • dane osobowe cudzoziemca

Jako pracodawca pamiętaj, że obywatele Ukrainy mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie.

Obowiązki pracodawcy względem pracownika ukraińskiej narodowości

Pracodawca musi wywiązać się z następujących obowiązków związanych z zatrudnieniem obywatela Ukrainy:

  • wynagrodzenie wypłacane cudzoziemcowi nie może być niższe, od ustalonej w Polsce płacy minimalnej lub minimalnej stawka godzinowa – przy czym w 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę na etacie wynosi 3010 zł brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa wynosi 19,70 zł brutto.
  • należy zawrzeć z obywatelem Ukrainy umowę pisemną, która potwierdza warunki zatrudnienia zawarte w oświadczeniu, oraz zadbać o przetłumaczenie umowy na język zrozumiały dla cudzoziemca
  • konieczne jest zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych w ciągu 7 dni od dnia podjęcia przez niego pracy. Dzięki temu obywatel Ukrainy uzyskuje prawo do podstawowych świadczeń w przypadku choroby, wypadku przy pracy, macierzyństwa, a także do bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia.

Jak widzisz, legalizacja pobytu i zatrudnienie pracownika innej narodowości, mimo wprowadzanych zmian prawnych to wciąż czasochłonny proces. Jako agencja pracy wesprzemy Cię na każdym jego etapie, zapewniając profesjonalną pomoc. Nasi eksperci w Twoim imieniu dokonają wszelkich starań, by odciążyć Ciebie – swojego klienta od dodatkowych obowiązków. Bądź spokojny i skieruj się do naszego biura.

PRADOS to profesjonalna Agencja Pracy Tymczasowej, która oferuje kompleksową pomoc w procesie rekrutacji oraz obsłudze pracowników w zakresie kadr i płac.

Kontakt
Adres:
ul. Fabryczna 2, 20-301 Lublin

Telefon:

© 2021 Prados. Wykonanie: +Brand