Procedura legalizacji pobytu oraz zatrudnienia obcokrajowca w Polsce tylko z pozoru jest bardzo skomplikowana. Oczywiście dużą przeszkodą jest bariera językowa, która dotyczy większości cudzoziemców decydujących się na emigrację do Polski. Na szczęście wszystkie formalności można sprawnie załatwić za pomocą pośrednictwa doświadczonej agencji pracy PRADOS.

29 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawa o cudzoziemcach. Zmiany dotyczą legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie Rzeczpospolitej, w szczególności zaś tych artykułów, które regulują udzielanie oraz zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Od tej chwili legalizacja pobytu nie musi wiązać się z posiadaniem przez cudzoziemca stabilnego źródła dochodu, wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny ani też z posiadaniem zapewnionego miejsca zamieszkania. Jak zatem wygląda obecnie proces legalizacji pobytu i zatrudnienia w Polsce? Sprawdź!

Legalizacja pobytu obcokrajowca pochodzącego z krajów UE

Nowe przepisy dotyczą również wynagrodzenia (nie może być niższe niż minimalna płaca krajowa bez względu na wymiar czasu pracy), wymogów posiadania przez cudzoziemca ubezpieczenia zdrowotnego (obcokrajowiec będzie posiadał ubezpieczenie zdrowotne w związku z wykonywaniem pracy stanowiącej podstawę ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę) czy prawa do łączenia rodzin. Wszystkie te zmiany dotyczą cudzoziemców, którzy ubiegają się o legalizację pobytu i zatrudnienia bez względu na okres pobytu.

Jednocześnie istnieją odrębne przepisy dla obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz dla tych spoza Wspólnoty. Obywatele UE, EOG, Konfederacji Szwajcarskiej, a także członkowie ich rodzin mogą mieszkać w Polsce do 3 miesięcy bez konieczności rejestrowania swojego pobytu. Wówczas wystarczy, że posiadają oni ważne dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo. Jednak po upływie tego okresu wymagana jest legalizacja pobytu obcokrajowca. W przypadku osób pochodzących z krajów członkowskich UE i EFTA nie jest potrzebne pozwolenie na pracę.

Sama legalizacja pobytu obcokrajowca w Polsce nie jest trudna. Wystarczy złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu. To on wydaje decyzję w sprawie. Jeśli ubiegasz się o legalizację pobytu w Polsce wiedz, że wojewoda ma miesiąc, a w przypadku zawiłych spraw nawet dwa, na podjęcie decyzji i poinformowanie Cię o niej. Oczywiście po wydaniu pozytywnej decyzji otrzymasz Kartę pobytu, która będzie uprawniała Cię do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskiwania pozwoleń za każdym razem, gdy zechcesz wrócić.

Legalizacja pobytu cudzoziemców spoza krajów członkowskich

Nieco inaczej ma się jednak sytuacja, gdy osoba starająca się o Kartę Pobytu w Polsce jest obywatelem kraju spoza UE lub ETFA. Obywatele tzw. państw trzecich zobowiązani są do uzyskania odpowiedniej wizy. Na terytorium RP można wjechać mając wizę Schengen, uprawniającą do jednego lub większej liczby wjazdów i pobytów – pod warunkiem, że długość pobytu nie przekroczy 90 dni w ciągu każdego okresu 180 dni albo z wizą krajową uprawniającą do wjazdu i ciągłego pobytu lub kilku pobytów następujących po sobie, trwających łącznie dłużej niż 90 dni, ale nieprzekraczających łącznie roku w okresie ważności wizy.

Planujesz przyjazd do Polski w poszukiwaniu zatrudnienia? Będziesz potrzebować pozwolenie na pracę. Takie zezwolenie legalizuje pracę na konkretnym stanowisku u konkretnego pracodawcy. Występuje o nie firma, która będzie Cię zatrudniać. Musi ona przedstawić odpowiednie dokumenty oraz wypełnić wniosek, opisujący charakter pracy, rodzaj umowy oraz wysokość wynagrodzenia. Zezwolenie na pracę wydawane jest zwykle na rok do maksymalnie trzech lat z możliwością przedłużenia go później.

Jakie dokumenty przygotować, by zalegalizować zatrudnienie?

Legalizacja zatrudnienia powinna być zgłoszona we właściwym Urzędzie Wojewódzkim na trzydzieści dni przed planowanym rozpoczęciem współpracy. Do wniosku należy dołączyć między innymi:

  • 4 aktualne fotografie,
  • kserokopię ważnego paszportu,
  • informacje starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy,
  • dokument potwierdzający posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania (np. umowę najmu lokalu),
  • świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy.

Aktualna lista wszystkich potrzebnych dokumentów dostępna jest w każdym Urzędzie Wojewódzkim. Warto się z nią zapoznać jeszcze przed wypełnieniem wniosku.

Jak przebiega legalizacja zatrudnienia Ukraińca?

Nieco inaczej wygląda też legalizacja zatrudnienia Ukraińca. Obywatele tego kraju (podobnie jak Mołdawii, Armenii, Gruzji czy Białorusi) mogą pracować w Polsce na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom. Nie muszą się więc oni ubiegać o zezwolenie na pracę. Ale czas wykonywania obowiązków zawodowych przez specjalistę z Ukrainy nie może być dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Wniosek o powierzenie pracy cudzoziemcowi składa pracodawca do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy. Ten z kolei ma zaledwie 7 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Jeżeli jednak pracodawca chce zatrudnić obywatela Ukrainy na okres dłuższy niż 6 miesięcy, będzie musiał wystąpić do wojewody o pozwolenie na pracę, składając wniosek obowiązujący cudzoziemców spoza UE. Wówczas legalizacja zatrudnienia Ukraińca da mu możliwość nawet pobytu stałego.

Pośrednictwo pracy i pomoc w załatwieniu formalności

Znalezienie odpowiedniej, stabilnej pracy wymaga czasu. Z drugiej strony poszukiwania rzetelnego pracownika spoza lokalnego rynku pracy mogą okazać się dużym wyzwaniem dla pracodawców. W takich sytuacjach najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, np. Agencji Pracy Prados z Lublina. Firma działa na terenie całej Polski i pomaga znaleźć wykwalifikowanych pracowników między innymi dla sieci handlowych, magazynów logicznych, fabryk, firm budowlanych czy hurtowni spożywczych.

Agencja Pracy Prados oferuje również pośrednictwo pracy dla obcokrajowców. Rekrutuje pracowników z Ukrainy czy Białorusi. Pomaga z formalnościami związanymi z zatrudnieniem cudzoziemców, organizuje im transport i służy pomocą w znalezieniu zakwaterowania oraz legalizacji pobytu. Agencja organizuje również potrzebne szkolenia i pozwolenia, które wymagane są do podjęcia pracy na konkretnym stanowisku.

PRADOS to profesjonalna Agencja Pracy Tymczasowej, która oferuje kompleksową pomoc w procesie rekrutacji oraz obsłudze pracowników w zakresie kadr i płac.

Kontakt
Adres:
ul. Fabryczna 2, 20-301 Lublin

Telefon:

© 2021 Prados. Wykonanie: +Brand